JOE ESZTERHAS PO RAZ PIERWSZY W POLSCE!

Posted in Script_Fiesta / Posted By: Script Fiesta
23
Mar2014

Joe Eszterhas Current PhotoJoe Eszterhas – amerykański scenarzysta, autor literackich best-sellerów. Buntownik Hollywood ale też jego znawca. Romantyk, cynik, moralista zarazem. Życie Eszterhasa czyta się jak dobry filmowy scenariusz.

 

Krótko po narodzinach na Węgrzech, w wieku sześciu lat, wyemigrował z rodzicami do Stanów Zjednoczonych. Młody Eszterhas jako syn uchodźców, dorastał, wałęsając się po ciemnych, ulicznych zaułkach Cleveland, aby już jako dorosły człowiek stworzyć filmowe historie znane na całym świecie.

 

Poruszane przez niego kontrowersyjne tematy, bezkompromisowe podejście do Hollywood przyciągnęły wielu wielbicieli ale również krytyków jego twórczości.

 

Autor kinowego megahitu „Nagi Instynkt“, twórca kariery Sharon Stone. Stworzył scenariusze do takich hollywoodzkich produkcji jak m.in. „Showgirls“, „Pozytywka“ z Jessicą Lange w roli głównej oraz „Uciec, ale dokąd?“ z Jean Claude Van Damme.

 

Eszterhas sprzedał prawie trzydzieści scenariuszy, z których siedemnaście zostało wyprodukowanych. Jego filmy zarobiły ponad miliard dolarów w rankingach box office.

 

„Daily Variety” nazwał go Che Guevarą wśród scenarzystów, „Time Magazine” napisał”: „Gdyby Szekspir żył w naszych czasach, czy nazywałby się Joe Eszterhas?”.

 

Eszterhas jest również autorem dwóch najlepiej sprzedających się książek według New York Times – „American Rhapsody” i „Hollywoodzkie zwierzę” – autobiograficznej książki, która w szokujący i bezlitosny sposób obnaża przemysł filmowy.

 

Joe Eszterhas spotka się z publicznością festiwalu Script Fiesta w piątek, 4 kwietnia o godzinie 15:30. Po dwugodzinnej sesji, podczas której Eszterhas będzie odpowiadał na pytania publiczności, przewidziany jest czas na rozdawanie autografów.

 

W Polsce spędzi ponad tydzień, odwiedzając Warszawę, Częstochowę, Kraków i Oświęcim. Przyjeżdża w towarzystwie żony Naomi, która ma polskie korzenie, oraz 19-letniego syna – Nicka.