Script Fiesta Warsztaty: IMPROV dla SCENARZYSTÓW z Agnieszką Bajer

Posted in Script_Fiesta / Posted By: Script Fiesta
18
Cze2013

ABajer warsztaty improv

 

Improv to sztuka improwizacji teatralnej. Jest narzędziem do kreowania scen, monologów, spektakli opartych na sugestii widza, słowie, obrazie. Gry i ćwiczenia improv służą pogłębianiu koncentracji, uczą szybkiego i spontanicznego reagowania, działania intuicyjnego, podejmowania ryzyka, rozwijają kreatywność. Jedną z najważniejszych zalet improv jest budowanie wzajemnych relacji w zespole – elastyczności i otwartości na działania zaproponowane przez współautorów odgrywanych scen.

Nauczymy się działać w grupie, oraz pod presją czasu z całą radością tworzenia tu i teraz. Poznamy sztukę kompromisu – czyli jak wygenerować bezkonfliktowo „konflikt” i bezboleśnie odpuścić swój pomysł na rzecz dobra sceny.

 

Program warsztatów

  • Rozgrzewka – rozgrzewamy umysł , ciało i głos – dopomagamy porannej kawie i podnosimy energię.
  • Trening improv – obejmuje ćwiczenia na koncentrację, podzielność uwagi, intuicyjnych wyborów, akceptację pomysłów partnera – ćwiczymy solo, w duetach, tercetach i chóralnie. Pobudzamy szare komórki do działania – one pracują a my się świetnie bawimy .
  • Przerywnik by mózg odpoczął – czyli poznaj swój głos – impostacja głosu w pigułce (wykorzystujemy fakt że prowadząca wie co i jak nam w strunach głosowych piszczy) wszystko połączone z grami improv.
  • Praca nad krótkimi formami improv – podstawowe gry improv na budowanie scen emocjonalnych i wykorzystujących czynności fizyczne, zabawy z konwencjami teatralnymi i filmowymi, gry z serii „sztuka podstawiania sobie nogi, by było ciekawiej” oraz sceny w 5 sekund – czyli jak dojść do sedna sprawy bez zbytnich sentymentów.
  • Tworzenie scen z wykorzystaniem scenariopisarskich technik na pogłębienie dialogów i postaci jako uwieńczenie warsztatów.

 

Improv jest świetnym treningiem dla każdego scenarzysty. Tworzymy sceny tu i teraz, a fakt że „piszemy” je na bieżąco razem z innymi twórcami daje możliwość innego spojrzenia na konflikt, problemy bohatera. Dajemy się zaskoczyć opowieści, pomimo że sami ją tworzymy. Skok w nieznane w improv jest nieprzewidywalną, ale bezpieczną przygodą.

 

Warsztaty poprowadzi Agnieszka Bajer – improwizatorka teatru improv AB OVO. Improwizuje od trzech lat, początkowo czerpiąc z zasobów wiedzy mądrzejszych, potem czytając to i ovo oraz intensywnie trenując improv wraz z grupą, a na koniec podglądając Kanadyjczyków i konkurencję. Z wykształcenia muzyk, pod wpływem radości tworzenia scen została scenarzystką, bo przecież “Kimś” być trzeba.

 

Data: sobota, 20 lipca 2013
Godziny:10:00 – 17:00 (w tym godzinna przerwa na obiad)
Miejsce:Warszawska Szkoła Filmowa, ul. gen. Zajączka 7, Warszawa
Koszt:150 złotych

 

Aby zapisać się na warsztaty wystarczy wypełnić formularz dostępny TUTAJ (kliknij w link).

 

10% zniżki dla zarejestrowanych uczestników festiwalu Script Fiesta 2013.