Script Fiesta Warsztaty: IMPROV dla SCENARZYSTÓW

Posted in Script_Fiesta / Posted By: Script Fiesta
10
Cze2014

Script Fiesta Warsztaty Agnieszka Bajer

SCRIPT FIESTA WARSZTATY

Improv to sztuka improwizacji teatralnej. Jest narzędziem do tworzenia scen, monologów, spektakli opartych na sugestii widza, słowie, obrazie. Gry i ćwiczenia improv służą pogłębianiu koncentracji, uczą  szybkiego i spontanicznego reagowania, działania intuicyjnego, podejmowania ryzyka, rozwijają kreatywność.

Jedną z najważniejszych zalet improv jest budowanie wzajemnych relacji w zespole – elastyczności i otwartości na działania zaproponowane przez współautorów odgrywanych scen. Nauczymy się działać w grupie,oraz pod presją czasu z całą radością tworzenia tu i teraz. Poznamy sztukę kompromisu – czyli jak wygenerować  bezkonfliktowo „konflikt” i bezboleśnie odpuścić swój pomysł na rzecz dobra sceny.

Program dwudniowych warsztatów:

Rozgrzewka –  rozgrzewamy umysł , ciało i głos, poznajemy się i dzielimy zmyślonymi informacjami na swój temat.

Trening  improv  –  obejmuje  ćwiczenia  na  koncentrację,  podzielność  uwagi, intuicyjnych  wyborów,  akceptację  pomysłów  partnera  –  ćwiczymy  solo,  w duetach,  tercetach  i  chóralnie. Tworzymy razem niestworzone historie wbrew zasadzie, że wszystko już zostało wymyślone.  Pobudzamy  szare  komórki  do  działania  –  one pracują a my się świetnie bawimy .

Praca  nad  krótkimi  formami  improv  –  podstawowe  gry  improv  na  budowanie scen  emocjonalnych ,wychodzących od czynności fizycznych,  zabawy  z konwencjami  teatralnymi  i  filmowymi,  gry  z  serii parcie na szkło czyli „ja wiem lepiej co chciałeś powiedzieć”  oraz  sceny  w  5  sekund  –  czyli  jak  dojść  do  sedna sprawy bez zbytnich sentymentów.

Tworzenie  scen  wykorzystujących techniki scenariopisarskie  na  pogłębienie dialogów i  postaci na koniec pierwszego dnia.

Drugiego dnia poznajemy kolejne rozgrzewki, oraz gry improv i pracujemy nad tworzeniem długiej formy improwizowanej. Pracujemy nad własnymi tekstami (scenami) de-konstruując je za pomocą improwizacji i przeżywamy osłupienie z powodu tego co się stało.

Improv jest świetnym treningiem dla każdego scenarzysty. Tworzymy sceny tu i teraz a fakt że „piszemy” je na bieżąco razem z innymi twórcami daje możliwość  innego spojrzenia na konflikt, problemy bohatera. Pozwalamy się zaskoczyć opowieści pomimo że sami ją tworzymy. Skok w nieznane w improv jest nieprzewidywalną choć bezpieczną przygodą.

Agnieszka Bajer

Improwizatorka teatru improv AB OVO. Improwizuje od czterech lat początkowo czerpiąc z zasobów wiedzy mądrzejszych, potem czytając to i ovo oraz intensywnie trenując improv wraz z grupą, a na koniec podglądając Kanadyjczyków i konkurencję. Z wykształcenia muzyk, pod wpływem radości tworzenia scen została scenarzystką.

Autorka pierwszego w Polsce improwizowanego musicalu.

DATA: 5-6 lipca 2014

GODZINY: 10:00-16:00 (w tym przerwa obiadowa, ok. 40 minut)

MIEJSCE: Warszawska Szkoła Filmowa, ul. Gen. Zajączka 7, Warszawa

UWAGA: ograniczona liczba miejsc – 12 uczestników