Przejdź do treści

WARSZTATY

PROGRAM MEDIA GOŚCIE WARSZTATY SPOTKANIA WEBINARIA CASE STUDY FILMY STUDIUM
SCENARIUSZOWE
HISTORIA

Warsztaty


Trwa nabór na warsztaty dla scenarzystów podczas 10 edycji Script Fiesty. Zgłoszenia tylko do 25 marca, do godz. 20:00. Zapisz się! Liczba miejsc ograniczona!

 

1. Warsztaty: Twórcze pisanie scenariuszy. Warsztaty kreatywne. Prowadzący: Mateusz Pacewicz (zapisz się TUTAJ)

 

2. Warsztaty: Pisz prawdę czyli o scenariuszu dokumentu. Prowadząca: Barbara Pawłowska i gość specjalny (zapisz się TUTAJ)

 

3. Warsztaty Open Script. Zgłoś scenariusz szorta i pracuj nad nim z ekipą. Mentorzy grup: Wojciech Saramonowicz, Małgorzata Sobieszczańska, Radosław Piwowarski (zapisz się TUTAJ)

 

4. Warsztaty Studium Scenariuszowego. Prowadzący: Maciej Ślesicki i gość specjalny (zapisz się TUTAJ)

 

5. Warsztaty dla finalistów konkursu na serial. Prowadzący: Stanisław Krzemiński

 

Więcej:

 

Twórcze pisanie scenariuszy. Warsztaty kreatywne

Prowadzący: Mateusz Pacewicz

BRAK MIEJSC

Warsztaty w języku angielskim

Zgłoszenia: Prześlij logline - max. 3 zdania opisu

Deadline: 25 marca 2022 r., godz. 20:00

I część: Wprowadzenie do scenariopisarstwa i rynku filmowego okiem scenarzysty

II część: konsultacje pomysłów

Formuła: Prowadzący połączy się online z uczestnikami, zalecana obecność stacjonarnie w dedykowanej sali w Warszawskiej Szkoły Filmowej

Miejsce: sala montażowa w Warszawskiej Szkole Filmowej

Uwaga: wymagamy włączenia kamery internetowej podczas zajęć

 

Scenarzyści stoją dziś przed dużym wyzwaniem jakim jest nowy rodzaj odbiorcy, który w tej chwili ogląda filmy czy seriale głównie na platformach subskrypcyjnych. To uwalnia twórcę od starych schematów i technik storytellingu, ale jednocześnie stawia przed nim wyzwanie poszukiwania wciąż nowego języka narracji. Możliwość eksperymentowania obarczona jest jednak pewnymi twórczymi i produkcyjnymi ryzykami. Wydarzenie “Twórcze pisanie” odpowiada na powyższe zmiany i wynikające z nich potrzeby. To warsztaty skierowane do przyszłych, początkujących scenarzystów, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności w kreatywnej pracy nad tekstem – zarówno własnym - oryginalnym, jak i cudzym (adaptacja literacka, na motywach powieści, na podstawie reportażu, na faktach).

 

Program pięciogodzinnych warsztatów składa się z dwóch części. Pierwsza część to krótki wykład prowadzącego, podczas którego zaprezentuje przepisy na tworzenie wiarygodnych postaci i angażujących opowieści. W drugiej części omówione zostaną logline’y zgłoszone przez uczestników. Celem warsztatów jest kreację autorskiego “ja” i wyćwiczenie pracy pod presją czasu i w ramach zadanego tematu. Warsztaty poprowadzi Mateusz Pacewicz, jeden z najmłodszych scenarzystów zaproszonych do Amerykańskiej Akademii Filmowej. Autor scenariusza „Bożego ciała” nominowanego w 2020 roku do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego, a także do „Sali samobójców. Hejtera”, najlepszego międzynarodowego filmu festiwalu Tribeca. Laureat wielu nagród indywidualnych, w tym Nagrody za najlepszy scenariusz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Orła za najlepszy scenariusz i odkrycie roku.

 

[biogram w zakładce goście pod linkiem]

 

===

 

Pisz prawdę czyli o scenariuszu dokumentu

 

Prowadzący: Barbara Pawłowska i gość specjalny

Zapisz się TUTAJ

Miejsce: stacjonarnie, Sala warsztatowa, Warszawska Szkoła Filmowa

Zgłoszenia: Opis pomysłu na film (opis tematu, opis bohatera/bohaterach, punkt widzenia reżysera, osobisty stosunek do tematu, maksymalnie. 1 strona zwartego maszynopisu).

Uwaga: Mile widziany materiał, wideo do 3 minut z prezentacją tematu lub bohater.

Deadline: 25 marca 2022 r., godz. 20:00

Formuła: wprowadzenie i wspólna analiza pomysłów uczestników warsztatów

 

Jak napisać scenariusz filmu, który ma wyrażać “prawdę” uchwyconą na gorąco zanim ta rzeczywistość zostanie uchwycona przez obiektyw? Podczas warsztatów uczestnicy otrzymają możliwość zmierzenia się z materią tworzenia scenariusza filmu dokumentalnego pod okiem ekspertów w tej dziedzinie.

 

Pisanie scenariusza dokumentu to sztuka opisywania rzeczywistości, która się nie wydarzyła, ale która jest prawdopodobna. Prowadzący wydarzenie odpowiedzą na pytanie, czy istnieje granica jakiej dokumentalista nie powinien przekraczać i czy da się ją ująć w scenariuszu. Opowiedzą o tym czym różni się scenariusz filmu dokumentalnego w zależności od gatunku dokumentu: historycznego, biograficznego, społeczno-obyczajowego, śledczego, artystyczno-kreacyjnego? Eksperci przyjrzą się pomysłom uczestników i przeanalizują je pod kątem dalszej pracy nad tekstem scenariusza filmu dokumentalnego. Przedstawią swoje uwagi dotyczące tekstów i kierunków pracy nad nimi.Warsztaty składają się z dwóch części. Pierwsza część to wprowadzenie i case study scenariuszy wybranych przez zaproszonych ekspertów. Druga część to czas poświęcony na analizę projektów uczestników warsztatów.

 

[biogramy w zakładce goście pod linkiem]

 

===

 

Warsztaty Open Script. Zgłoś scenariusz szorta i pracuj nad nim z ekipą

 

Zgłoszenia: scenariusz filmu krótkometrażowego z potencjałem do realizacji

Zapisz się TUTAJ

Deadline: 25 marca 2022 r., godz. 20:00

Formuła: praca w grupach kreatywnych nad scenariuszem

Miejsce: stacjonarnie, sala warsztatowa w Warszawskiej Szkole Filmowej

Mentorzy warsztatów: Wojciech Saramonowicz, Radosław Piwowarski, Małgorzata Sobieszczańska

 

Pięciogodzinne warsztaty scenariuszowe to jedno z największych przedsięwzięć dziesiątej edycji Script Fiesty. Swój scenariusz filmu krótkometrażowego może zgłosić każdy, kto jest gotowy zderzyć go w rozmowie z ekipą młodych twórców. W fazie naboru zgłoszeń do projektu zostaną wyłonione trzy projekty, nad którymi będą pracować autorzy wybranych scenariuszy wraz z najlepszymi studentami Warszawskiej Szkoły Filmowej.

 

W każdej z trzech grup znajdzie się po jednym studencie: 1. reżyserii, 2. realizacji obrazu filmowego, 3. aktorstwa, 4. kreacji dźwięku, 5. organizacji produkcji, 6. montażu

 

W sumie sześć osób (oprócz scenarzysty) wybranych spośród najlepszych studentów WSF.

 

Wszyscy uczestnicy przed zajęciami zapoznają się ze scenariuszem i przygotowują się do pracy nad nim. Celem warsztatów jest dopracowanie zgłoszonego na warsztaty scenariusza, tak aby miał szansę realizacji. Podczas warsztatów odbędzie się analiza inspiracji, znaczeń i prezentacji pomysłów na zmiany zaproponowanych przez każdego z członków ekipy. Wszyscy będą mieli szansę na przedstawienie swojego punktu widzenia na scenariusz.

 

To idealne ćwiczenie do przyszłej pracy w ekipie realizacyjnej. Działania skupią się na poszukiwaniu interesujących rozwiązań formalnych z zakresu montażu, dźwięku, zdjęć, aktorstwa czy eliminowaniu wątków problematycznych produkcyjnie. Cały czas odbywać się będzie praca nad strukturą dramaturgiczną tekstu. Uczestnicy będą przyglądać się technice budowania scen, sprawdzą spójność historii, aby ostatecznie stworzyć solidną konstrukcję scenariusza. Po omówieniu i selekcji pomysłów rozpocznie się praca nad ich rozwojem. Każda z grup będzie miała opiekę mentora, który będzie opiniował kierunki zmian w scenariuszu i kierował grupą. Niezbywalną wartością warsztatów jest możliwość nawiązania cennych kontaktów, które mogą przyczynić się do powstania nowych grup twórczych i realizacji filmu krótkometrażowego na miarę "Sukienki" Tadeusza Łysiaka.

 

Najlepszy projekt otrzyma szansę wyprodukowania przez Warszawską Szkołę Filmową - producenta takich tytułów jak "Nasza klątwa", "kRAJ" czy wspomniana "Sukienka".

 

[biogramy w zakładce goście pod linkiem]

 

===

 

O STIUDIUM SCENARIUSZOWYM


Podczas 10. edycji Script Fiesty odbędą się także pierwsze warsztaty nowego Studium Scenariuszowego Warszawskiej Szkoły Filmowej, które stanowią doskonałą propozycję dla adeptów scenariopisarstwa. Warsztaty są skierowane w szczególności do tych, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności w zakresie praktyki storytellingu, a jednocześnie mają autorskie pomysły na scenariusze i szukają inspiracji i wsparcia merytorycznego w ich rozwoju. Warsztaty poprowadzi Maciej Ślesicki. “Otwarcie studium scenariuszowego Warszawskiej Szkoły Filmowej to świetna wiadomość dla każdego, kto poszukuje twórczej przestrzeni do systematycznej pracy nad własnym scenariuszem. Warsztaty podczas Script Fiesty są jedynie teaserem docelowego kursu, ale z pewnością będą dobrą podstawą do dalszej pracy nad własnym projektem” – podkreśla Malwina Czajka, dyrektorka artystyczna festiwalu. Wyróżniający się uczestnicy otrzymają przepustkę do udziału w całorocznych zajęciach Studium.


Nabór na wszystkie warsztaty w ramach jubileuszowej Script Fiesty otwarty jest do 25 marca 2022. Formularze zgłoszeń dostępne są na stronie: www.scriptfiesta.pl.

 

Studium Scenariuszowe- warsztaty - LINK DO ZAPISÓW

 


partnerzy

partnerzy medialni

Organizatorzy

współfinansowanie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

CMS | Script Fiesta 10 © 2012-2022 | powered by jCMS™

 

 

RODO