Ilona Łepkowska i Sylwia Chutnik w Kapitule Konkursu
Znamy pełny skład Kapituły Konkursu na Najlepszy Scenariusz Polskiego Filmu Fabularnego. Do Kapituły dołączyły: Ilona Łepkowska, scenarzystka, prezeska Gildii Scenarzystów Polskich oraz Sylwia Chutnik publicystka, pisarka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Już w połowie lutego poznamy pięć tytułów, które decyzją jury trafią na shortlistę Konkursu.
Do składu Kapituły dołączają teraz kolejne znane nazwiska:
Ilona Łepkowska – scenarzystka i producentka filmowa i serialowa, pisarka. Jest autorką lub współautorką popularnych komedii, takich jak: "Och, Karol", "Komedia małżeńska", "Nigdy w życiu!", "Nie kłam, kochanie", "Jeszcze raz" oraz kultowej serii "Kogel-mogel”, której czwarta odsłona weszła niedawno do kin. Pisała scenariusze do seriali: "Klan" (w latach 1997–1999), "Na dobre i na złe" (w latach 1999–2002) oraz "M jak miłość" (w latach 2000–2007), którego była też producentką (w latach 2000–2008). Jest autorką seriali "Barwy szczęścia i "Wszystko przed nami". Zajmuje się doradztwem scenariuszowym, kierownictwem literackim oraz produkcją filmową i telewizyjną. Jest autorką i współautorką książek, nawiązujących do jej scenariuszy. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej i honorowa członkini Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Przewodnicząca zarządu Gildii Scenarzystów Polskich.
|
Sylwia Chutnik – Urodzona w 1979 roku w Warszawie. Doktor nauk humanistycznych. Z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich (Międzynarodowy Festiwal Literacki Apostrof, Kawiarnia Literacka OFF Festival, dyskusje i spotkania autorskie). Była wykładowczynią w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz w szkole pisania Maszyna do Pisania. Felietonistka ,,Polityki";, „Pani”, „Wysokich Obcasów”, ,,Gazety Stołecznej" i wielu portali internetowych. Współprowadziła programy literackie „Cappuccino z książką” i „Zapomniani - odzyskani” w TVP Kultura oraz „Barłóg literacki”. Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych. Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Jej teksty naukowe znalazły się w ponad 20 opracowaniach i książkach zbiorowych. Stypendystka Homines Urbani 2008, Instytutu Books from Lithuania 2009, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Miasta Stołecznego Warszawy 2010, Instytutu Goethego 2010. Laureatka nagród literackich i społecznych. Zasiada w Kapitule Nagrody im. Olgi Rok, Kapitule Obywatelskiej Naukowych Nagród "Polityki" oraz w Radzie Funduszu Feministycznego. Wokalistka punkowego zespołu Zimny Maj. Prowadzi podcast Radio Sylwia i Elgiebete TV.
|
Już wkrótce nowe członkinie zasiądą do stołu obrad wraz z Agnieszką Holland, Januszem Majewskim, Maciejem Ślesickim, Piotrem Dzięciołem i Tomaszem Kolankiewczem. Wspólnie wybiorą oni spośród licznych nadesłanych tytułów pięć produkcji, które znajdą się na konkursowej shortliście.
W konkursie mierzą się ze sobą polskie filmy fabularne, które miały swoją premierę kinową lub cyfrową w ciągu ostatnich 12 miesięcy, licząc od daty ogłoszenia konkursu (a więc od 1 grudnia 2020 roku do 30 listopada 2021).
Decyzję jury poznamy w połowie lutego. Na początku marca Kapituła zdecyduje, które z tych produkcji przejdą do ścisłego finału. Trzy finałowe produkcje będziecie mogli obejrzeć w ramach Script Fiesty! Projekcje będą połączone ze spotkaniami z ich twórcami, więc poznacie też kulisy powstawania konkursowych filmów i dostaniecie okazję wymiany doświadczeń w pracach nad tekstami.
Głównym partnerem konkursu jest Gildia Scenarzystów Polskich.
Wydarzenie jest finansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Partnerami wydarzenia są: Gildia Scenarzystów Polskich, Audioteka, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych - Sekcja Młodych, Biblioteka Scenariuszy Filmowych, Atelier Scenariuszowe, Mazovia Warsaw Film Commission, Crew United Polska, Match&Spark oraz Festiwal Kamera Akcja.